• Deň jablka

• V triedach 1. stupňa prebiehali rôzne aktivity, ktoré súviseli s ochutnávkou jabĺk, štiav a dobrôt z tohto zdravého ovocia. Žiaci vyrábali plagáty, projekty, skúmali jablká, vypracovávali PL, hádali hádanky. S témou jablka pokračovali aj v ŠĶD. Celý deň sa tak niesol v zábavnom, ale aj poučnom duchu .

• Do školy na bicykli

• Aj v roku 2022 sa spoločne vyberieme Do školy na bicykli, tentoraz v jesennom termíne 17. až 28. októbra 2022. Hoci sú už niekedy októbrové rána o niečo chladnejšie, cieľom tohtoročnej kampane je ukázať, že žiakom to prekážať nemusí, v duchu tohtoročného hesla „Jazdíme celý rok!“.

• Exkurzia Bratislava

• Dňa 18.10. sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili exkurzie do Bratislavy, kde navštívili nádvorie Bratislavského hradu, Národnú radu SR a Múzeum židovskej kultúry.

Hneď pri vstupe, kde prešli bezpečnostnou kontrolou, nás privítali poslanci NR SR. Žiaci mali možnosť s nimi prediskutovať témy, ktoré ich zaujívajú a boli zvedaví na ich odpovede.

Následne sa presunuli na balkón, kde ich na úvod schôdze parlamentu privítal pán predseda a prítomní poslanci im na privítanie zatlieskali. Žiaci mali možnosť vidieť ako funguje prezentovanie sa poslancov pred hlasovaním, rozpravy poslancov a dianie v pléne.

Pán sprievodca ich oboznámil ako funguje parlament a sprevádzal ich po zákutiach parlamentu. Tiež mali možnosť vidieť aj výmenu čestnej stráže pri štátnych symboloch.

Veľkým lákadlom bola možnosť osobného stretnutia sa s rôznymi politikmi a političkami.

Ďalšou časťou exkurzie bola návšteva Múzea židovskej kultúry, kde si pozreli exponáty zo života, kultúry, stolovania, obliekania židovských rodín na Slovensku. Mali možnosť získať odpovede na svoje otázky a pozrieť si aj symbolický cintorín židov.

• Návšteva v ŠKD

• 18.10. nás navštívila v ŠKD priadka teta Ľubica, ktorá nám prezradila niečo o svojej práci priadky a tvorbe z ovčej vlny. Mohli sme si vyskúšať česanie ovčej vlny rôznymi spôsobmi, pradenie na kolovrátku, dozvedeli sme sa, čo to je motovidlo a na čo sa používa. Stretnutie bolo s tetou priadkou bolo veľmi zaujímavé. Ďakujeme

• Svetový deň zdravej výživy

• Dňa 14. októbra sme si pripomenuli Svetový deň zdravej výživy. Žiaci 6. ročníka pripravili malú ochutnávku zdravých jedál. V rámci projektu "Viem čo zjem" sme si spoločne zostavili zdravý jedálniček, diskutovali sme o chorobách, ktoré vznikajú z nesprávneho stravovania. Zamysleli sme sa, kde robíme chyby v stravovaní.

• Krásny sobotný októbrový deň turisti z 2.stupňa strávili v prírode v okolí Čachtíc. Zážitkom pre nás bola aj jazda vlakmi do Nového Mesta a do Hrachovišťa. Odtiaľ sme sa po žltej značke vydali hore na krásnu vyhliadku Plešivca a po hrebeni prešli na Čachtický hrad. Na hrade sme objavili mučiareň a odfotili sa sťaby hradní páni a Báthoryčka. Potom sme prešli dolu do Čachtíc a odtiaľ už vláčikmi naspäť do Trnavy.

• Vidiecky dom

• V stredu 5.10.2022 sa žiaci 3.A a 5.A zúčastnili exkurzie do Vidieckeho domu vo Vlčkovciach. V priestoroch zrekonštruovaného takmer storočného domu si pozreli dobový nábytok, nástroje, náradie a iné zariadenia, ktoré sa používali v minulom storočí nielen v sedliackych domácnostiach a pri hospodárení, ale aj v kováčskej, stolárskej či krajčírskej dielni.

Mohli tiež vidieť školské pomôcky, hračky a rôzne umelecké predmety z minulého storočia.

Spoznali tiež diela národného umelca Fraňa Štefunka, ktorý je Vlčkovským rodákom a v prednej izbe domu má zriadenú pamätnú izbu. Následne sa v priľahlom kultúrnom dome zúčastnili výstavy HRADY A ZÁMKY SLOVENSKA a KOSTOLY MIKROREGIÓNU 11PLUS (inštalácia makiet hradov, zámkov a kostolov autora Jozefa Bartóka). Tu úspešne zvládli aj súťažné úlohy v spoznávaní hradov a zámkov.Všetky získané skúsenosti a poznatky budú žiaci ďalej rozvíjať s vyučujúcimi na hodinách vlastivedy, slovenčiny, dejepisu, výtvarnej a technickej výchovy.

• Noc výskumnikov

• Aj tento rok sa naši žiaci II. stupňa zúčastnili festivalu vedy, ktorý sa konal 30. septembra v Bratislavskej Starej Tržnici pod názvom Noc výskumníkov. S nadšením a detskou zvedavosťou sme si pozreli interaktívne prezentácie výskumníkov a inovátorov, pri vedeckých stánkoch sme sa zapojili do rôznych aktivít. Vyskúšali sme si ako funguje zväčšovač cukríkov, izolovali sme DNA z ovocia, zažili výbuch rozvíreného prachu, vyskúšali sme si navigáciu novej generácie a ešte mnoho ďaľších zaujímavých činností. Bolo super. Tešíme sa o rok zasa! "