• Zápis do 1. ročníka ZŠ

        • Počas trvania preventívnych opatrení na obmedzenie šírenia koronavírusu ponúka Mesto Trnava, ako zriaďovateľ našej školy, rodičom možnosť zapísať budúcich prvákov aj bez nutnosti osobnej návštevy školy.

          Základná škola v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy zverejní od 15. do 29. apríla 2020 na svojej webovej stránke online prihlášku.

          Vyplnené tlačivo bude potrebné vytlačiť, podpísať obomi  zákonnými zástupcami dieťaťa a poslať naskenované (prípadne odfotografované) e-mailom na adresu školy: zsmodranka@ttonline.sk ; zastupca@zsik.trnava.sk .

          Možné je aj poslanie poštou, v nevyhnutných prípadoch sa bude dať vyplnenú prihlášku doručiť do školy osobne v nižšie uvedených termínoch osobných zápisov, poprípade ju hodiť do poštovej schránky školy, ktorá je dostupná verejnosti na školskej bráne. Zdôrazňujeme, že prihláška musí byť podpísaná obomi zákonnými zástupcami dieťaťa (otcom i matkou).

          Rodičom odporúčame, aby z dôvodu ochrany zdravia uprednostnili elektronickú formu zápisu. Pokiaľ to pre nich z technických či iných príčin nie je možné a musia prísť do školy osobne, je nutné dodržať bezpečnostné pokyny:

          - mať zakryté horné dýchacie cesty rúškom alebo inou vhodnou alternatívou,

          - priniesť si vlastné pero,

          - použiť rukavice

          - održiavať dostatočný odstup.

          Osobné zápisy sa uskutočnia bez prítomnosti detí v troch termínoch:

          27. a 28. apríla medzi 13.00 a 16.00 hod. a

          29. apríla od 9.00 do 12.00 hod.

           

           

          Ktoré dieťa musí absolvovať zápis?

          Do prvého ročníka môže nastúpiť dieťa, ktoré v čase nástupu na povinnú šk. dochádzku dovŕši 6 rokov.

           

          Kto posúdi, či je dieťa pripravené na vstup do školy?

          Na jednej strane sú to samozrejme rodičia, ktorí vidia svoje dieťa a môžu vnímať jeho prednosti i rezervy. 

          Na druhej strane by rodičia mohli požiadať o konzultáciu pedagóga v MŠ, ako on vníma dieťa z pedagogického hľadiska a či prípadne navrhuje nejaké odporúčania na prácu doma.

          No a v konečnom dôsledku je to detský psychológ, ktorý cielenými diagnostickými prostriedkami dokáže posúdiť pripravenosť dieťaťa s ohľadom na nároky školy, na jeho sociálnu i emocionálnu pripravenosť. 

          Čo ak s dieťaťom, ktoré by malo nastúpiť šk. dochádzku, žijete v zahraničí alebo plánujete do zahraničia odísť?

          Dieťa musí byť riadne prihlásené do kmeňovej školy v Slovenskej republike (teda tam, kam patrí podľa školského obvodu). Pri zápise zákonný zástupca oznámi, že dieťa bude študovať v zahraničí a zároveň písomne požiada riaditeľa školy o povolenie študovať v zahraničí.

          Može tak urobiť aj na diaľku.

          Čo ak má dieťa dvojité občianstvo a trvale žije na území iného štátu?

          V tomto prípade by ste už na Slovensku nemali nič riešiť, pokiaľ dieťa plánujete zaškoliť v krajine, kde má druhé občianstvo.

          Odklad školskej dochádzky môže zmeniť život dieťaťa

          Aj vaše 6-ročné dieťa dostalo pod stromček novučičkú školskú tašku a všetky babky a tetky sa ho pri každej príležitosti spytujú, či sa už teší do školy? Ak sa vám zdá, že váš budúci školák je neposedný, alebo príliš hravý, poraďte sa radšej s odborníkom.

          Ak sa nástup dieťaťa do školy zbytočne urýchli, treba počítať s vážnymi následkami: traumatizované dieťa, ktoré v škole nestíha (musí sa trápiť dve hodiny s tým, čo jeho spolužiaci stihnú za pol hodinu) a vynervovaní rodičia, ktorí so svojím potomkom presedia nad učením každý deň hodiny.

          Čo by dieťa malo vedieť pred vstupom do školy

          Telesný vývin

          K tejto stránke sa vyjadruje obvodný pediater dieťaťa. Hodnotí zdravotný stav dieťaťa, jeho motoriku, vplyv prípadných telesných alebo chronických ochorení na školskú spôsobilosť (postihnutia, alergie, astma, imuno deficity ...)

          Poznávacie (kognitívne) funkcie

          Pre zvládnutie trivia (písanie, čítanie počítanie) je dôležitá dostatočná a rovnomerná úroveň rozvoja poznávacích schopností. Niektoré deti môžu po veku 4-5 rokov poznať písmená, majú bohatú slovnú zásobu, ale ich grafomotorika ja pozadu. Potom treba oblasť, v ktorej dieťa nie je až také dobré, rozvíjať.

          Do skupiny kognitívnych predpokladov patrí:

          Vizuomotorika, grafomotorika

          Dieťaťu poskytujte priestor na pohyb. Behanie, skákanie, preliezky, loptové hry – to všetko ho učí koordinácii tela, súhre oko – ruka, ktorá je v procese učenia sa nesmierne dôležitá. Pre rozvoj týchto schopností môžete urobiť napr.:

          • Za dieťa nebudete robiť veci, ktoré vie zvládnuť samo – obliekanie, zaväzovanie topánok, upratovanie hračiek
          • Medzi hračky mu zaradíte stavebnice, skladačky, mozaiky, koráliky na navliekanie, plastelínu, modurit, nožnice, farebné papiere – nech pracuje, modeluje, strihá, lepí.
          • Pre rozvoj grafomotoriky nech dieťa vyfarbuje, dokresľuje. Používajte na to určené pracovné zošity, pracujte s detskými časopismi, učte dieťa držať ceruzku správnym úchopom. Pokiaľ sa mu nechce kresliť, snažte sa ho motivovať spoločnou kresbou s vami – je to pre deti väčšia zábava.

          Reč

          Dieťa potrebuje rozumieť povedanému, aby vedelo, čo sa po ňom chce. Deti s oneskoreným vývinom reči, rečovými problémami mávajú často ťažkosti v čítaní a písaní. Tiež je dôležitá dostatočná slovná zásoba, schopnosť reprodukovať počuté.

          • Rozprávajte sa s dieťaťom, snažte sa ho k rozprávaniu stimulovať otázkami prečo? ako? načo? čo si o tom myslíš?
          • Po prečítaní rozprávky chcite, aby vám povedalo, čo si zapamätalo (a aj kedy toho nebolo veľa, pochváľte ho!!!).
          • Pokiaľ dieťa zle vyslovuje hlásky, alebo ich nepoužíva vôbec (l, r, sykavky), najneskôr v 5. roku by ste mali vyhľadať logopéda.

          Sluchové vnímanie

          Má zásadný význam pre rozvoj reči. Ak chceme podporiť rozvoj sluchového vnímania, tak môžeme:

          • Učiť dieťa počúvať rozprávky (najlepšie ak ich číta rodič).
          • Hrať sa hry na lokalizáciu zvuku – odkiaľ zvuk prichádza (používať varešky pokrievky, triangel, rumbagule, zápalkovú krabičku, kamienky v krabičke od krému ...).
          • Hrať sa hry na rozlišovanie zvukov – čo to bolo? Dobre poslúži šušťavý papier, plechový bubienok, suché zipsy, paličky, trhanie papiera.
          • Ťažšie, ale veľmi dôležité je hľadanie rýmov, roztlieskavanie slov na slabiky (vrátanie určenia ich počtu), MA – MIČ – KA, AU – TO, ŽI – RA – FA. Deti to majú veľmi radi, najmä keď si slová môžu určovať sami.
          • Pri roztlieskavaní slov je možné nadviazať otázkou na rozpoznanie prvej a poslednej hlásky v slove. Nám sa to zdá jednoduché, pre deti to môže byť veľmi ťažké (zväčša aj je, takže si tréning tohto rozpoznávania vyžaduje pomerne dlhý čas).

          Zrakové vnímanie

          Ovplyvňuje reč, vizuomotorickú koordináciu, priestorovú orientáciu. Dieťa pred vstupom do školy by malo:

          • Vedieť pomenovať bežné farby, ja dobré učiť ho aj ich odtiene.
          • Rozlišovať figúru a pozadie. Toto rozvíjame napr. vyhľadávaním známeho predmetu na obrázku, vyhľadávaním tvaru podľa predlohy, sledovaním určitej línie medzi ostatnými líniami.

          Pre rozvoj v tomto smere sú výborné pracovné listy, na ktorých dieťa hľadá obrázok odlišný od ostatných – tvarom, veľkosťou, detailom, inou polohou (v rade bodkovaných hrnčekov je jeden s pásikmi, v rade hore smerujúcich palcov je jeden otočený nadol ..).

          Zrakové rozlišovanie (analýzu/syntézu) podporujú notoricky známe pexeso, mozaiky, skladanie podľa predlohy, puzzle, dokresľovanie detailov na obrázok, hľadanie chýbajúcej časti obrázku, spájanie predlohy s jej tieňom ..

          Vnímanie priestoru

          Je dôležité pre rozvoj pohybových zručností, hrových aktivít, grafomotoriky, ovplyvňuje čítanie, písanie, geometriu, orientáciu na mapách a v notových zápisoch. Dieťa zvyčajne najskôr chápe pojmy hore – dole, potomvpredu – vzadu, nakoniec vpravo – vľavo.

          Patrí sem aj chápanie predložiek na, do, v, pred, za, vedľa, medzi; pojmov ako vysoko – nízko – ďaleko – blízko.

          Základom podpory dieťaťa v smere vnímanie priestoru je, že toto všetko pomenovávame pri bežných každodenných činnostiach.

          Vnímanie času

          Je podmienkou pre uvedomenie si časovej postupnosti a v neskoršom období v škole na „rozloženie síl“ pri práci. Dieťa rozvíjame tak, že pomenovávame deje a činnosti s ktorými sa stretáva a vedieme ho k tomu, aby sa orientovalo v pojmoch ako ráno – poobede – večer – neskôr – dni v týždni.

          Základné matematické predstavy

          Proces utváranie matematickýchpredstáv začína porovnávaním malý – veľký, krátky – dlhý, veľa – málo, pokračuje triedením podľa druhu – jedlo, ovocie, oblečenie, podľa farby. Neskôr dieťa dokáže triediť aj podľa dvoch kritérií – veľké červené kruhy, malé žlté štvorčeky.

          Pri rozvíjaní matematických predstáv je dôležité najprv pracovať s predmetmi (legové kocky, loptičky)  a až neskôr s obrázkami. Predškoláci by mali chápať množstvo do 6, na zápise na školách sa sleduje orientácia a chápanie do 10.

          Na rozvíjanie všetkých vyššie spomenutých schopností nájdete dostatok podnetov v detských časopisoch  alebo na webových stránkach (potestedeti.sk,kpppbb.svsbb.sk/material/psv/zrelost/prli.html)

          Práceschopnosť – pracovné predpoklady, návyky

          Aby dieťa dokázalo využívať pri vyučovaní svoje danosti a schopnosti, musí mať o učenie záujem. Tiež je dôležitá zámerná koncentrácia pozornostina úlohu a vedomie, že úlohu treba dokončiť. V predškolskom veku sa deti vedia pomerne dlho sústrediť na hru, ktorú si vybrali sami. Aj takéto dieťa sa pri aktivite, ktorá si vyžaduje zámernú koncentráciu (pri úlohe, ktorú sme mu dali my alebo pni učiteľka v škôlke) rýchlo unaví, stráca záujem, odbieha. Treba ho preto povzbudzovať a postupne sa snažiť čas, ktorý dieťa zvládne venovať zadanej úlohe, predlžovať.

          Emocionálne – sociálna zrelosť

          Je pomerne náročné vyjadriť obsah tohto kritéria. Každé dieťa je iné a to, ako dokáže v škole fungovať, závisí nielen na jeho dispozíciách, ale aj na tom, ako pani učiteľka porozumie jeho povahe, potrebám a možnostiam.

          Od dieťaťa sa očakáva primeraná miera emocionálnej stability – teda napr. nevybuchne pri každom neúspechu, nie je extrémne úzkostné. Dôležitá je aj sociálna vyspelosť – dieťa dokáže vydržať dlhší čas bez rodiny, byť v inom prostredí – k tomuto veľmi dobre slúži skúsenosť s materskou školou. Ak dieťa do škôlky nechodí, je potrebné zabezpečiť takúto skúsenosť pre dieťa v rámci iných súvislostí.

          Pokiaľ máte doma dieťatko opatrnejšie, ktoré nerado ide do kontaktu s inými deťmi, je dobré dať mu na to viacej príležitostí, ale v bezpečnom prostredí – u kamarátov, známych, v detskom kútiku ...

          Je veľmi dôležité, aby dieťa išlo do školy dobre pripravené, ale neznamená to, že teraz máte započať ročný prípravný maratón. Dieťa sa má hrať a cez hru získať vedomosti, trénovať zručnosti. Takže príjemné hranie sa s vašimi predškoláčikmi.

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Ulica Ivana Krasku 29,Trnava
      • ZŠ: 033/5543049 Riaditeľka školy: 0915/763047 Zástupkyňa ZŠ: 0911/348088 Zástupkyňa MŠ: 0910/502088 Školská jedáleň: 0911/348070
      • Ulica Ivana Krasku 29, 917 05 Trnava 917 05 Trnava Slovakia
      • Riaditeľka: riaditelka@zsik.trnava.sk Zástupkyňa ZŠ: zastupca@zsik.trnava.sk Zástupkyňa MŠ: zastupcams@zsik.trnava.sk Školská jedáleň: sjmodranka@ttonline.sk Ekonómka: ekrasku@ttonline.sk Elektronická podateľňa je na: www.slovensko.sk
      • 36080829
      • 2021386147
      • Mesto Trnava Hlavná ulica 1, 917 71 Trnava IČO: 00313 114
      • 26.4.2010
    • Prihlásenie