• Projekt - Greenwave

Európsky projekt  GREENWAVE

Príchod jari

Projekt Greenwave napĺňania ciele Štátneho vzdelávacieho programu v predmete Prírodoveda.

Cieľom projektu Greenwave je pozorovať postupný príchod jari na európsky kontinent.

Do projektu sa zapojili tretiaci, ktorí sledujú svoje okolie, pozorujú rastliny a živočíchy, ktoré predpovedajú príchod jari.  Výsledky pozorovania zaznamenávajú na webovej stránke projektu Greenwave.

Informácie o druhoch

Žaba

Prítomnosť žabích ikier v rybníku alebo v priekope je jedným z veľmi skorých znakov jari.

Keď sa žaby prebudia zo zimného spánku, prvá vec, ktorú urobia je to, že sa presunú do vodného zdroja, v ktorom sa narodili a naložia doň ikry.

Pagaštan konský

Ak chcete, aby žiaci našli pagaštan konský a identifikovali tento rastlinný druh, usmernite žiakov, aby si spomenuli, kde zbierali minulú jeseň gaštany.

Každý deň počas marca by ste mali pozorovať puky vybraného pagaštanu konského.

Lastovička

Lastovička sa živí hmyzom, ktorý loví do zobáka počas letu. V zime hmyz vo vzduchu nelieta, preto sa na zimu lastovičky sťahujú do teplých krajín, aby mohli loviť hmyz a kŕmiť ním mláďatá.

Keďže letné dni sú v Európe dlhšie ako v Afrike, lastovičky sa na jar vracajú do Európy, aby sa tu párili a vychovávali svoje mláďatá. Potrebujú dlhší deň, aby počas neho získali dostatok potravy pre mláďatá.

Jaseň

Jasene sa často vyskytujú v remízach, parkoch a záhradách. Majú sivé vetvičky s čiernymi púčikmi.

Zisti viac

Breza previsnutá (Betula pendula)

Breza previsnutá je krehký a pôvabný strom s dlhými, jemne previsnutými konármi. Je častou súčasťou parkov a záhrad.

Vybraný strom je potrebné pravidelne pozorovať, aby bolo možné zistiť, kedy sa začnú na konci konárikov otvárať puky. Za pučanie stromu budeme považovať moment, keď sa začnú zelené šupinky puku oddeľovať a bude možné spozorovať hrot zeleného listu, nie však celý list.

Zisti viac

Topoľ osikový (Populus tremula)

Topoľ je štíhly strom so šedou kôrou, na ktorej sa nachádzajú čierne škvrny.

Za pučanie stromu budeme považovať moment, keď sa začnú listové puky otvárať a bude možné spozorovať hrot zeleného listu, nie však celý list. Listové puky sú lesklé a sú hnedožltej farby.